Jak sporządzić plan domowego budżetu, aby oszczędzać?

Plan domowe budżetu to bardzo popularne narzędzie, jednak wciąż większość osób z niego nie korzysta. Zwykle wynika to z braku umiejętności sporządzania dobrego i przede wszystkim efektywnego planu budżetowego, w którym należy uwzględnić miesięczne dochody oraz prognozowane wydatki.

Plan domowego budżetu i sprawozdanie z jego wykonania pozwolą nam ocenić, na co wydajemy najwięcej pieniędzy oraz na czym można nieco zaoszczędzić.

Jak przygotować dobry plan domowego budżetu?

Chcąc sporządzić plan domowego budżetu, należy przede wszystkim określić wysokość miesięcznych dochodów. Tutaj zwykle nie ma większego problemu, bowiem każdy jest w stanie w mniejszym lub większym stopniu przewidzieć wysokość swojego wynagrodzenia. Następnie trzeba określić wysokość prognozowanych wydatków. Dla ułatwienia możemy podzielić je na stałe – takie, które trudno będzie ograniczyć oraz zmienne. Wydatki stałe związane są na przykład z opłatami za media, mieszkanie, czy dojazd do pracy. Tymczasem wydatki zmienne dotyczą zakupi żywności, ubrań, kosmetyków czy innych rzeczy. Opracowując domowy budżet po raz pierwszy, możemy mieć problem z oszacowaniem wydatków zmiennych, jednak po kilku miesiącach w kilka chwil będziemy w stanie je określić. Pamiętajmy, że suma wydatków nie może przekraczać sumy dochodów.

Ponadto, w budżecie można określić kwotę, którą w ciągu miesiąca chcielibyśmy zaoszczędzić. Natomiast po zakończeniu miesiąca powinniśmy sprawdzić, jak mają się plany do rzeczywistości. Warto skrupulatnie zapisywać wydatki, tak aby sprawdzić, na co wydajemy najwięcej pieniędzy i w czym możemy się ewentualnie ograniczyć.