Inwestowanie małych kwot na giełdzie – co warto wiedzieć?

Większości z nas giełda kojarzy się z bogaczami w garniturach, którzy codziennie obracają grubymi milionami. Jednak tak naprawdę w akcje inwestują tysiące zwykłych Polaków, a większość z nich dysponuje bardzo niewielkim kapitałem. Co warto wiedzieć o inwestowaniu małych kwot na giełdzie i jak ograniczyć ryzyko straty?

Jaką strategię inwestowania na giełdzie wybrać?

Istnieją liczne strategie inwestycyjne dotyczące kupna i sprzedaży akcji. Ich zadaniem jest ułatwienie podejmowania wyboru i ograniczenie ryzyka straty zainwestowanego kapitału.

W przypadku inwestowania niewielkich kwot nie należy przesadzać z aktywnym podejściem – szkoda czasu na codzienne analizowanie wybranych spółek i dokonywanie tzw. analizy technicznej opartej na wykresach kursu akcji. Zamiast tego warto poszukać przedsiębiorstw o dużym potencjalne do wzrostu w dłuższej perspektywie czasowej. Jeśli znajdziemy taką spółkę, wystarczy kupić jej akcje i… tyle. Taka strategia, nazywana zakup i zapomnij, jest rekomendowana właśnie dla osób chcących zainwestować niewielkie środki.

Na czym polega inwestowanie w spółki dywidendowe?

Alternatywnie można zainwestować w tzw. spółki dywidendowe, czyli przedsiębiorstwa, które mają już stabilną pozycję na rynku i co roku wypłacają inwestorom dywidendy z osiągniętego zysku. Nie są to duże kwoty, ale wielu inwestorów, szczególnie tych z niewielkim kapitałem, decyduje się właśnie na zakup spółek dywidendowych.

Warto przy tym pamiętać o dywersyfikacji portfela, czyli zakupie akcji co najmniej kilku różnych firm. W ten sposób zmniejszamy ryzyko straty w sytuacji, gdy akcje jednej z nich gwałtownie tracą na wartości.