Chciałbyś wiedzieć, dlaczego nie udaje Ci się zaoszczędzić tyle, ile byś chciał? W takim przypadku zasada 50/30/20 to prosty sposób na budżetowanie pieniędzy. Wystarczy, że podzielisz swoje wydatki na trzy główne kategorie: potrzeby, chęci i oszczędności.
Trzy kategorie budżetu 50/30/20
Informacje na temat tego systemu gospodarowania pieniędzmi znajdują się także w serwisie www.bestsellers.pl w kategorii oszczędzanie.
50% twojego dochodu idzie na rzeczy niezbędne.
Co miesiąc musimy opłacać różne rachunki, które są niezbędne do codziennego życia. Większość naszych dochodów pójdzie na tę pozycję. Jakie wydatki? Czynsz lub hipoteka, media, artykuły spożywcze, ubezpieczenie, transport, opieka nad dziećmi i minimalne spłaty zadłużenia.
30% twoich dochodów przeznaczone jest na chęci
Uporządkowanie naszych pieniędzy nie oznacza, że nie możemy ich wydać na różne rzeczy. Po to właśnie jest ten procent. Wydatki te mogą obejmować rozrywkę, prezenty urodzinowe, zakupy odzieży, restauracje, miesięczne subskrypcje, dobra luksusowe i podróże.
20% Twoich dochodów trafia do oszczędności
Chodzi tu o oszczędności pieniężne, spłatę długów, poduszkę finansową, emeryturę i inwestycje. Jak do tej pory widziałeś, zasada 50/30/20 jest prosta i jest świetnym punktem wyjścia, jeśli jesteś nowy w budżetowaniu, ponieważ daje ci dużo elastyczności. Ta zasada pomaga zarządzać pieniędzmi, abyś mógł oszczędzać na nieprzewidziane wydatki i emeryturę. Jakie nieprzewidziane okoliczności? Awaria samochodu, zepsuty sprzęt AGD, rozbite okulary dziecka itp. – każdy wydatek, z którym się nie liczyłeś. A jeśli nie ma żadnych nieprzewidzianych zdarzeń, tym lepiej! Możesz zbudować swoją poduszkę finansową lub pomyśleć o przyszłych inwestycjach.
Praktyczne wskazówki
- Ustal swoje cele finansowe. Mając jasno określony cel, idea oszczędzania stanie się dla Ciebie łatwiejsza.
- Jeśli Twoim celem jest oszczędzanie, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest przeznaczenie na to procentu swoich dochodów. Jednym z trików jest zaplanowanie automatycznych comiesięcznych przelewów na konto oszczędnościowe.
- Pomyśl o przeznaczeniu procentu swoich dochodów na edukację. Ważne jest, aby inwestować w siebie.
- Sprawdź, czy nie ma mrówczych wydatków, które zabierają Ci pensję, nie zdając sobie z tego sprawy.
- Jeśli masz długi (karty kredytowe, kredyty konsumpcyjne itp.), Twoim pierwszym celem powinno być ich spłacenie. Przeznacz na ten cel część swoich oszczędności, a gdy już go osiągniesz, zacznij zwiększać swoją poduszkę finansową.
- Od czasu do czasu nagradzaj się. Oszczędzanie jest ważne, ale tak samo ważne jest Twoje drobne zachcianki.
- Aby zarządzać swoimi pieniędzmi możesz wspomóc się aplikacją do finansów osobistych lub robić to za pomocą arkusza kalkulacyjnego Excel.
- Poszukaj nowych sposobów na zarobienie dodatkowych pieniędzy, które pomogą Ci w opłaceniu rachunków lub odłożeniu na oszczędności.
Podsumowanie
Dla wielu osób wiązanie końca z końcem jest wyzwaniem, a rozmowa o oszczędzaniu jest niemożliwa. Jeśli szukasz strategii, od której zaczniesz alokować swoje pieniądze i/lub oszczędzać, polecam zastosować tę, w której czujesz się najlepiej, bo dzięki niej łatwiej będzie Ci kontynuować i nie poddawać się wkrótce po rozpoczęciu.
Jeśli wyrobisz sobie nawyk zarządzania swoimi rachunkami, nauczysz się wydawać pieniądze w najlepszy sposób, aby pokryć swoje potrzeby i zaoszczędzić, nie rezygnując z rzeczy, które lubisz robić najbardziej. W tym artykule zaproponowałem model podziału pieniędzy, ale możesz go dostosować do swoich zarobków i celów finansowych.